زیتون یکی از محبوب ترین میوه ها در جهان است. بله، این اشتباه نیست، میوه. برخلاف تصور عمومی، اینها سبزیجات تلخ و تند نیستند.

زیتون کبابی ترکیه نه تنها یک افزودنی عالی برای غذاها است، بلکه تأثیر بسیار مثبتی بر سلامت ما دارد. معمولاً به روغن تولید شده از آنها توجه بیشتری می شود، اما فراموش نکنیم که این محبوبیت به دلیل خواص فوق العاده زیتون است.

در اینجا هشت دلیل وجود دارد که چرا باید تا حد امکان به سراغ این میان وعده های خوشمزه و خوش طعم برویم:

فواید قلبی عروقی

هنگامی که رادیکال های آزاد کلسترول را اکسید می کنند، به رگ های خونی آسیب می رسانند و چربی در شریان ها شروع به انباشته شدن می کند.

این به نوبه خود می تواند منجر به تصلب شرایین و حمله قلبی شود. مواد مغذی آنتی اکسیدانی موجود در زیتون سیاه مانع از اکسیداسیون کلسترول می شود که به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می کند.

زیتون حاوی چربی سالم و تک غیراشباع است که خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد و سطح کلسترول خوب را افزایش می دهد.

مطالعات اخیر همچنین نشان داده است که چربی تک غیراشباع موجود در زیتون (و روغن زیتون) می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

کمک به کاهش وزن

به نظر می رسد که چربی های تک غیراشباع، مانند آنهایی که در زیتون یافت می شوند، می توانند از کاهش وزن حمایت کنند.

نشان داده شده است که مصرف روغن زیتون باعث تجزیه چربی در سلول های چربی می شود. این خاصیت زیتون همراه با رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی به خلاص شدن از شر چربی های دردسرساز شکم کمک می کند.

همچنین ثابت شده است که افرادی که به طور منظم زیتون می خورند و از روغن زیتون استفاده می کنند، به طور کلی کالری کمتری مصرف می کنند و به ندرت اضافه وزن دارند.

رژیم غذایی سرشار از چربی های تک غیراشباع سطح سروتونین خون را افزایش می دهد، به اصطلاح هورمون سیری که به ما احساس سیری می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *