چرم ماده خام مورد استفاده در صنعت که از پوسته بدن حیوانات وحشی و پرورشی به دست می آید . استفاده می شود به عنوان مثال برای تولید پوشاک , کفش , مغازه ملبوس فروشی , اثاثه یا لوازم داخلی خودرو و مبلمان و جلد کتاب . در مورد فناوری نیز صدق می کند.

از پاپیروس‌ها و نقاشی‌های مصری می‌آموزیم که دباغی چرم در مصر در اوایل 4500 سال پیش شناخته شده بود و از آن دوره است که اولین مصنوعات چرمی به دست آمده است.

چرم

دباغی در یونان در ایلیاد و ادیسه ذکر شده است. رومی ها از آلومینیم آلومینیم و پوست درختان برای چرم استفاده می کردند. روش های مشابه دباغی چرم را می توان در آلمانی ها و سلت ها یافت

پوست حیوانات از 3 لایه تشکیل شده است:

  • اپیدرم – لایه بیرونی و محافظی که روی آن مو ، پر یا فلس وجود دارد
  • درم ساخته شده از بافت همبند (بافت فضایی الیاف فیبریل و تافت)
  • لایه زیر جلدی

در صنعت چرم هولوگرامی از درم استفاده می شود که از اپیدرم و لایه زیرین پوست جدا می شود. لایه درم دارای دو سطح است: یکی که با اپیدرم ( صورت ) در تماس بود و دیگری که با لایه زیر جلدی ( میزدرا ) تماس داشت.

چرم خشک نشده تقریباً از تشکیل شده است :

  • 65 درصد آب
  • 33 درصد پروتئین:
  • 95٪ پروتئین کلاژن (50-55٪ کربن، 6.5-7.3٪ هیدروژن، 21-24٪ اکسیژن، 15-18٪ نیتروژن) است .
  • نمک های معدنی 0.5 درصد
  • 2 تا 30 درصد چربی

در صنعت چرم، پوست مهره داران، عمدتاً پستانداران، و همچنین خزندگان، دوزیستان، ماهی ها و پرندگان را دباغی می کنند.

مهم ترین انواع چرم مورد استفاده در صنعت در جدول ارائه شده است.پس از دباغی، چرم دباغی را می توان به عنوان ماده ای برای رویه، زیره، آستر کفش، دستکش (چرم زیره، چرم بابونه، چرم کفی، چرم کمربند، چرم جعبه، مخمل، چرم نوبوک، ضد آب، چرم شورون، چرم جوختی، آستر استفاده کرد. چرم، گلاسه، چرم ناپا، چرم جیر، چرم لباس، چرم عرق گیر).

چرم‌های مزرعه‌ای برای تولید کیف، کمربند و غیره، چرم‌های کیف پول (چرم‌های مراکشی) برای کیف، کیف‌های دستی، چرم‌های سراجی (چرم‌های خالی، چرم‌های پارچه‌ای) برای تسمه‌ها و سایر مواد تجهیزات مانند تجهیزات نظامی استفاده می‌شوند.

همچنین انواعی مانند چرم اثاثه یا لوازم داخلی ، چرم صحافی (صحافی کتاب، نسخه خطی)، چرم ارتوپدی (پرتز، بانداژ)، چرم فنی وجود دارد.

(برای تسمه های محرک، تسمه های کشی، تسمه های آب بندی، تسمه های کنتور گاز، لباس های محافظ)، چرم برای درام ها و تجهیزات ورزشی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *