تحقیقات اخیر آنچه را که شفادهنده‌های طبیعی برای قرن‌ها می‌شناختند تأیید می‌کند – زرشک دارای طیف باورنکردنی از فواید سلامتی قابل‌توجهی است.

این گیاه حاوی بربرین برای بیش از 2500 سال به دلیل خواص دارویی آن مورد استفاده قرار گرفته است.

زرشک پفکی اعلا و مهر طلایی به دلیل محتوای بربرین که دارند اغلب برای اهداف دارویی مشابه استفاده می شوند.

چرا بربرین اینقدر مهم است؟ نشان داده شده است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و التهاب را کاهش می دهد، زیرا می دانیم که التهاب ریشه بیشتر بیماری های مزمن است.

علاوه بر این، عصاره زرشک اثرات مفیدی بر سیستم قلبی عروقی و عصبی دارد. مطالعات نشان داده اند که زرشک غنی از آنتی اکسیدان حتی می تواند به پیشگیری از انواع سرطان های مرکزی کمک کند.

زرشک چیست؟
گیاه زرشک یکی از تقریباً 500 گونه درختچه خاردار همیشه سبز یا برگریز از جنس Berberis و خانواده Berberidaceae است. درختچه زرشک یا بوته زرشک در اروپا، شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیای مرکزی رایج است.

برخی از گونه های انگور اورگان که از خویشاوندان زرشک است، گاهی اوقات زرشک نامیده می شود.

از آن به عنوان زرشک اروپایی، ماهونیا دنباله دار یا بربری نیز یاد می شود. از ریشه، پوست و توت قرمز بوته زرشک برای اهداف دارویی استفاده می شود.

آیا می توانید زرشک بخورید؟ توت قرمز یا میوه این گیاه خوراکی و منبع غنی ویتامین C با طعم بسیار تند است.

میوه، ساقه و پوست ریشه حاوی آلکالوئیدها هستند که برجسته ترین آنها بربرین است. مطالعات آزمایشگاهی در لوله های آزمایش و حیوانات نشان می دهد که بربرین دارای اثرات ضد تشنج، ضد میکروبی، ضد التهابی، کاهش فشار خون و آرام بخش است.

همچنین نشان داده شده است که بربرین تأثیر مثبتی بر سیستم ایمنی دارد و آن را برای طیف گسترده ای از عفونت ها و بیماری ها مفید می کند.

علاوه بر بربرین و ویتامین C، زرشک حاوی ویتامین B تیامین نیز می باشد. کاروتنوئیدهای بتاکاروتن، لوتئین و زآگزانتین؛ و همچنین کروم، کبالت و روی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *