در مورد تسمه و شیلنگ خودرو چقدر می دانید؟ اینها قطعات جایگزین رایجی هستند که اکثر قطعات آن را ذخیره می کنند (حداقل SKU های محبوب تر).

هر وسیله نقلیه موتوری در جاده ها دارای یک یا چند تسمه و ده ها نوع شیلنگ مختلف (خنک کننده، سوخت، جاروبرقی، فرمان برقی، ترمز، شوینده شیشه جلو و غیره) است.

این احتمال وجود دارد که فروشگاه شما شیلنگی را برای سایر کاربردها نیز در اختیار داشته باشد، مانند شلنگ هوا برای کمپرسورهای هوا، شلنگ برای جوشکاری اتصالات مخزن، یا شاید حتی شلنگ اگزوز برای هدایت دود اگزوز از لوله های اگزوز به بیرون درب گاراژ.

نکته این است که شما باید با محصولاتی که می فروشید آشنا باشید تا بتوانید به مشتریان خود کمک کنید تا تسمه ها و شیلنگ های جایگزین مناسبی را که با نیازهایشان مطابقت دارد، دریافت کنند.

فروش محصول نامناسب می تواند عواقب جدی داشته باشد.

نوع صحیح شیلنگ بخاری ریو را بفروشید.

به عنوان مثال شلنگ سوخت را در نظر بگیرید.

انواع مختلفی با درجه بندی فشار متفاوت وجود دارد.

شیلنگ سوخت طراحی شده برای موتورهای کاربراتوری قدیمی تر و کم فشار ممکن است در صورت نصب در خودروهای مدل قدیمی با سیستم تزریق سوخت فشار بالا، ترکیده شود.

در خودروهای قدیمی با موتورهای کاربراتوری و پمپ‌های سوخت مکانیکی موتور، عملاً هیچ فشاری در خط سوخت بین مخزن سوخت و پمپ وجود نداشت (در واقع مکش وجود داشت) و شاید فقط 4 تا 6 PSI فشار بین سوخت وجود داشت.

برای چنین کاربردهایی، شیلنگ کم فشار تنها چیزی است که لازم است.

در مدل‌های اخیر، موتورهای تزریق سوخت، فشار ثابتی از پمپ بنزین نصب‌شده روی مخزن تا ریل تامین سوخت انژکتور روی موتور وجود دارد.

بسته به کاربرد، فشار خط داخلی ممکن است از 45 PSI تا 85 PSI یا بالاتر متغیر باشد.

شیلنگ سوخت طراحی شده برای موتورهای تزریق سوخت مدل آخر باید شلنگ تقویت شده با فشار بالا باشد.

چنین شیلنگ‌هایی معمولاً از مواد درجه بالاتری مانند فلورالاستومر/نیتریل ساخته می‌شوند و با فیبر آرامید تقویت می‌شوند.

این شلنگ معمولا دارای فشار کاری 100 PSI و فشار ترکیدگی تا 900 PSI است.

این ماده سخت است و برای مقاومت در برابر حملات شیمیایی توسط اتانول، متانول و سایر افزودنی های رایج بنزین طراحی شده است.

بزرگ‌ترین خطر زمانی رخ می‌دهد که کسی بجای استفاده از نوع صحیح شیلنگ جایگزین برای آن برنامه، با جایگزین کردن یک قطعه شیلنگ که اتفاقاً با اتصالات روی یک برنامه کاربردی جا می‌شود، «انجام دهد».

شیلنگ سوخت برای سوخت طراحی شده است، نه بخار روغن.

اگر یک تکه شیلنگ سوخت جایگزین یک قطعه شیلنگ PCV یا شلنگ خلاء شود، ممکن است مواد موجود در شیلنگ تحت تأثیر روغن قرار گرفته و به مرور زمان خراب شود.

به همین ترتیب، اگر یک طول شلنگ PCV یا شلنگ خلاء به جای شلنگ سوخت استفاده شود، ممکن است قادر به تحمل فشار در خط یا اتصال شیمیایی توسط افزودنی های الکلی نباشد.

شلنگ PCV معمولاً برای فشار کاری 50 PSI یا کمتر (نصف شلنگ EFI) طراحی شده است و ممکن است دارای فشار ترکیدگی فقط 250 PSI (کمتر از یک سوم شلنگ سوخت EFI) باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *