تاریخچه شکلات به هزاران سال پیش برمی گردد. از آن زمان، شکلات راه بسیار طولانی را طی کرده است، به طوری که امروز می توانیم از شیرینی خوشمزه پرالین لذت ببریم یا شکلات تلخ منحصر به فرد بخوریم.

شکلات مدرن و شکلات تافی شیرین عسل چیزی بیش از یک محصول غذایی است. صدها سال توسعه فرهنگی را پنهان می کند و تاریخ آن واقعاً خارق العاده است.

شکلات بیش از هزار سال قبل از میلاد مسیح ریشه دارد. امروزه شواهدی وجود دارد که وجود دانه کاکائو را در زندگی افرادی که قبلاً در اوج فرهنگ هندی بودند تأیید می کند.

آنها شامل به عنوان مثال صحنه هایی که در نقاشی ها جاودانه شده اند و همچنین ابزارهای مخصوص فرآوری کاکائو. جالب اینجاست که در حدود 1000 سال قبل از میلاد اولین نسخه کلمه “کاکائو” پیدا شد.

زبان شناسان دریافتند که این کلمه به زبان اولمک نوشته شده است. این قبیله ای است که در خلیج مکزیک زندگی می کردند. در گذشته با دانه های کاکائو با احترام برخورد می شد.

اعتقاد بر این بود که آنها توسط خدای Quetzalcoatl به مردم داده شده است.

بعدها این مناطق توسط مردمان دیگری سکنی گزیدند. آنها همچنین این موهبت خارق العاده یعنی کشت کاکائو را دارند. تمدن مایا از دانه های کاکائو به عنوان وسیله ای برای خرید و فروش میوه های آن استفاده می کرد.

فقط طبقات بالا می توانستند از طعم لذیذ کاکائو به شکل مایع غلیظ لذت ببرند. در آن زمان فلفل و فلفل به آن اضافه می شد. به نوبه خود، آزتک ها با کاکائو به عنوان یک نوشیدنی مقدس برخورد می کردند. در مراسم مذهبی از آن استفاده می کردند.

مردم اروپا در جریان سفر کریستف کلمب که به یکی از کشتی های مایاها حمله کرد، با دانه کاکائو آشنا شدند. نکته مهم اینکه خود کلمب لذت کشف طعم شکلات را نداشت.

تا اینکه در سال 1528 هرنان کورتز دستور پخت xocoatl را بدست آورد. این در دربار فرمانروای مکزیکی موکتزوما دوم انجام شد. xocoatl چیست؟ این نوشیدنی از دانه های کوبیده کاکائو و ادویه ها تهیه می شود.

فاتحان اسپانیایی کاکائو را به دلیل اثر تقویت کنندگی آن قدردانی می کردند. با تماشای جنگجویان محلی، آنها شروع به حمل یک ماس مخصوص از دانه های خشک با اثر تقویتی کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *