مخمل تکه دوزی با پارچه ای نرم و براق است که معمولاً در لباس های صمیمی، اثاثه یا لوازم داخلی و سایر کاربردهای نساجی استفاده می شود.

با توجه به گران بودن تولید منسوجات مخملی در گذشته، این پارچه اغلب با اشراف مرتبط است.

حتی با وجود اینکه بیشتر انواع مخمل مدرن با مواد مصنوعی ارزان تقلب می شود، این پارچه منحصر به فرد یکی از براق ترین و نرم ترین مواد ساخت بشر است که تا کنون مهندسی شده است.

تاریخچه مخمل

اولین ذکر ثبت شده از پارچه مخملی مربوط به قرن چهاردهم است و دانشمندان گذشته بیشتر بر این باور بودند که این منسوجات در اصل در شرق آسیا قبل از راه یافتن به جاده ابریشم به اروپا تولید شده است.

اشکال سنتی مخمل با ابریشم خالص ساخته می شد که باعث محبوبیت فوق العاده آنها شد.

ابریشم آسیایی قبلاً بسیار نرم بود، اما فرآیندهای تولید منحصربه‌فرد مورد استفاده برای ساخت مخمل، ماده‌ای مجلل و مجلل‌تر از سایر محصولات ابریشم به دست می‌آورد.

تا زمانی که مخمل در دوران رنسانس در اروپا محبوبیت پیدا کرد، این پارچه معمولاً در خاورمیانه استفاده می شد.

به عنوان مثال، سوابق بسیاری از تمدن های واقع در مرزهای عراق و ایران امروزی نشان می دهد که مخمل پارچه مورد علاقه خانواده سلطنتی منطقه بوده است.

قیمت پارچه مخمل مجلسی را در این مقاله می توانید مشاهده کنید.

زمانی که ماشین بافندگی اختراع شد، تولید مخمل بسیار ارزان‌تر شد و توسعه پارچه‌های مصنوعی که تا حدودی خواص ابریشم را برآورده می‌کرد، سرانجام شگفتی‌های مخمل را حتی به پایین‌ترین طبقه جامعه رساند.

آنچه باید در مورد طرز استفاده از پارچه بجای نوار بهداشتی بدانید.

در حالی که مخمل امروزی ممکن است مانند مخمل گذشته خالص یا عجیب نباشد، به عنوان ماده ای برای پرده ها، پتوها، حیوانات عروسکی و سایر محصولاتی که قرار است تا حد امکان نرم و نوازش شوند، ارزشمند باقی می ماند.

در حالی که می توان از مواد مختلفی برای ساخت مخمل استفاده کرد، فرآیند مورد استفاده برای تولید این پارچه صرف نظر از اینکه از کدام پارچه پایه استفاده می شود یکسان است.

مخمل را فقط می توان روی یک نوع ماشین بافندگی منحصر به فرد بافته شد که دو لایه پارچه را به طور همزمان می چرخاند. سپس این لایه های پارچه از هم جدا می شوند و روی رول ها پیچیده می شوند.

مخمل با نخ عمودی و مخمل با نخ افقی ساخته می شود، اما در غیر این صورت، این دو منسوجات عمدتاً با فرآیندهای مشابه ساخته می شوند.

با این حال، مخمل اغلب با نخ پنبه ای معمولی مخلوط می شود که باعث کاهش کیفیت و تغییر بافت آن می شود.

ابریشم یکی از محبوب ترین مواد مخملی است که با بازکردن پیله های کرم ابریشم و چرخاندن این نخ ها به صورت نخ به دست می آید.

منسوجات مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی با تبدیل مواد پتروشیمی به رشته ها ساخته می شوند.

هنگامی که یکی از این نوع نخ ها در پارچه مخملی بافته می شود، بسته به کاربرد مورد نظر می توان آن را رنگ کرد یا فرآوری کرد.

با زیاد شدن مشتریان پارچه قیمت پارچه ملحفه ای ترک بالا رفته.

 • منابع:
  1. What is Satin Fabric? 10 Questions Wikipedia Failed to Answer
 • تبلیغات:
  1. آشنایی با ویژگی های کار آفرین موفق
  2. استفاده از فوم در صندلی چوبی
  3. شیک ترین مدل کاشی و سرامیک
  4. گل رز قرمز نمادی از عشق و محبت است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *