انواع یادداشت‌ها و مسائلی که پایایی و اعتبار آن‌ها را در طول جمع‌آوری داده‌ها پشتوانه می‌کند، هسته اصلی تصمیم‌گیری روش‌شناختی است.

مانند بسیاری از روش‌های جمع‌آوری داده‌ها، دفترچه‌های روزانه شامل طیف گسترده‌ای از طرح‌ها هستند که هدفشان جمع‌آوری داده‌های کمی و کیفی، هم به صورت مقطعی و هم به صورت طولی است (هکتنر و همکاران 2011).

روش‌های دفترچه خاطرات قفل دار می‌توانند شامل ابزارهای مجله‌ای باشند که در پاسخ به سؤالات یا درخواست‌های گسترده، به ورودی‌هایی به سبک روایت نیاز دارند (مانند ما و آکسفورد 2014).

در مقابل، فرمت‌های دفتر خاطرات از نوع log جمع‌آوری داده‌ها را از بسیاری از شرکت‌کنندگان در نقاط جمع‌آوری داده‌های متعدد از طریق آیتم‌های اسکالر و پاسخ کوتاه، که برای تجزیه و تحلیل آماری اولیه هستند، جمع‌آوری می‌کنند (نزلک 2012).

طرح‌های نوع لاگ بیشتر برای ردیابی ساختار پویا (مانند انگیزه، اضطراب و غیره) به صورت طولی، با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده در چند نقطه زمانی برای به دست آوردن معیارهای کل، و برای مشخص کردن لحظه‌های تغییر استفاده می‌شوند (Iida et al. 2012).

هنگامی که محققان در مورد طراحی دفتر خاطرات تصمیم می گیرند، مهم است که آنها در مورد چگونگی تجزیه و تحلیل داده ها فکر کنند، زیرا این امر به انتخاب نوع دفتر خاطرات که به بهترین وجه با نیازهای آنها مطابقت دارد کمک می کند.

سایر انتخاب‌های انواع دفترچه خاطرات بر جنبه‌های زمانی زمانی که داده‌ها در مورد پدیده‌های مورد بررسی به بهترین وجه جمع‌آوری می‌شوند، تمرکز دارند.

این تصمیمات ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا محقق علاقه مند به بررسی پدیده ها در طول زمان است یا تمرکز بر پدیده های خاصی که فقط در مقاطع خاصی از زمان رخ می دهند (بولگر و همکاران 2003).

با توجه به اولی، هدف این نوع از لبنیات جمع‌آوری داده‌ها در مورد یک پدیده در حال انجام در مقاطع زمانی از پیش تعیین‌شده است، مانند یادداشت‌های روزانه اقتضایی که داده‌ها را در مقاطع زمانی تکرار می‌شوند (به عنوان مثال روزانه، هفتگی) یا یادداشت‌های روزانه سیگنالی در زمان وقوع مجدد نقاط زمانی تصادفی شده (برای توضیح بیشتر به ویلر و ریس [1991] مراجعه کنید).

به عنوان مثال، یک مطالعه در مورد اضطراب مدرسه ممکن است از شرکت کنندگان بخواهد که سطوح اضطراب خود را هر چند ساعت یکبار، همراه با اطلاعات مربوط به فعالیت های آموزشی که اخیراً در آن شرکت داشته اند، ثبت کنند.

با پدیده مورد بررسی مرتبط است.

برای مثال، مطالعه نمونه‌ای در مورد اضطراب کلاس درس ممکن است از شرکت‌کنندگان بخواهد که فقط زمانی که یک برخورد دشوار را تجربه کرده‌اند، یک دفترچه خاطرات را تکمیل کنند.

یک مثال واقعی از یک دفتر خاطرات احتمالی در آموزش، مطالعه بیکر (2021) روی 13 دانش آموز است که از آنها خواسته شد تصمیمات آموزشی خود را در رابطه با تحصیلات بعدی ثبت کنند.

بنابراین، هنگام طراحی یک مطالعه خاطرات، محققان باید در مورد نیازهای زمانی تحقیق فکر کنند تا مناسب ترین نوع دفتر خاطرات را برای اجرا انتخاب کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *