درختان زیتون هزاران سال است که وجود داشته‌ اند و قدمتی طولانی به تمدن‌ های باستانی، روغن زیتون اصل طارم حتی یکی از مهم‌ ترین غذا های قرآن و کتاب مقدس محسوب می‌شود.

همچنین جزء اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای است و برای قرن ها در رژیم غذایی برخی از سالم ترین و طولانی ترین افراد جهان مانند کسانی که در مناطق آبی زندگی می کنند گنجانده شده است.

چرا؟ زیرا فواید روغن زیتون بسیار گسترده است.

روغن زیتون فوق بکر واقعی و با کیفیت بالا دارای ترکیبات ضد التهابی به خوبی تحقیق شده، آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و درشت مغذی های مفید برای قلب متعدد است.

مزایای روغن زیتون فوق بکر شامل کاهش میزان التهاب، بیماری قلبی، افسردگی، زوال عقل و چاقی است.

با این حال، با در نظر گرفتن همه اینها، متأسفانه، همه روغن زیتون به طور یکسان تولید نمی شود – حتی همه انواع «فرا بکر» نیز دارای مزایای لازم روغن زیتون نیستند!

امروزه انواع مختلفی از روغن زیتون در بازار وجود دارد، از جمله روغن زیتون فرابکر، بکر و معمولی.

روغن

چیزی که بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند این است که متأسفانه، معمول است که «روغن زیتون فوق بکر» که در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی بزرگ خریداری می‌شود، با روغن کانولا GMO و طعم‌های گیاهی استفاده شود.

بسیاری از قفسه‌های فروشگاه‌ها با گزینه‌های روغن زیتون تقلبی پوشانده شده‌اند، اما در زیر نکاتی را برای انتخاب بهترین انواع هنگام خرید مشاهده خواهید کرد.

قدمت برداشت روغن زیتون به هزاران سال قبل بازمی گردد، اما امروزه، صنعت بزرگ و تجاری بین المللی روغن زیتون صدها میلیون دلار ارزش دارد.

برای جمعیت های باستانی، این منبع تامین کننده چربی سالم یک کالای گرانبها محسوب می شد و به دلیل قابلیت های شفابخش بسیاری از آن استفاده می شد.

جدای از پخت و پز با روغن زیتون، یک جزء کلیدی در لامپ ها، صابون ها، مراقبت از پوست و لوازم آرایشی نیز بود.

پس از اینکه در اواسط دهه 1500 برای اولین بار به آمریکای شمالی راه یافت، درختان زیتون به سرعت در بسیاری از کشورهای دیگر گسترش یافت.

امروزه روغن زیتون عمدتاً در ایتالیا، مکزیک، ایالات متحده (عمدتاً کالیفرنیا)، پرو، شیلی و آرژانتین کشت می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *