تحقیقات در مورد HONO نشان می دهد که تجمع مواد شیمیایی در فرش یا روی فرش ممکن است تأثیرات گسترده تری بر شیمی داخل ساختمان داشته باشد.

این اثر سینک، جایی که فرش‌ها VOCs، SVOCs و ذرات را جمع می‌کنند، مواد شیمیایی جذب‌شده را از تبادل هوا جدا می‌کند و زمان‌های طولانی‌تری برای اقامت در داخل خانه و فرصت بیشتری برای وقوع شیمی فراهم می‌کند.

به عبارت دیگر، با نگه داشتن مقادیر بیشتری از گرد و غبار و ترکیبات جذب شده در سطح در مقایسه با سایر مواد کفپوش، فرش ها ممکن است با «ذخیره کردن» مواد شیمیایی برای واکنش های آینده، به عنوان تسهیل کننده شیمی داخل ساختمان عمل کنند.

این مواد شیمیایی ذخیره شده در روفرشی 6 متری یزد ممکن است برای برهمکنش با اکسیدان های داخلی کوتاه مدت که فقط در شرایط خاص یا گذرا وجود دارند در دسترس باشند.

نشان داده شده است که سرعت واکنش اکسیدان ها با مواد شیمیایی جذب شده در سطح، صدها برابر بیشتر از شیمی فاز گاز است و محصولات واکنش و بازده ممکن است بین مواد شیمیایی متفاوت باشد.

محل‌های واکنش روی فرش‌ها نیز تحت تأثیر شیمی اسید-باز قرار می‌گیرند.

به دلیل وجود استرها در مواد و چسب های فرش، باید به احتمال واکنش های هیدرولیز توجه بیشتری شود.

رطوبت و وجود یک سطح قلیایی مانند بتن می تواند هیدرولیز استرها را افزایش دهد و در نتیجه گونه های کوچکتر و فرار بیشتری تولید کند.

تصور می شود که هیدرولیز دی-2-اتیل هگزیل فتالات (DEHP) منبع غالب 2-اتیل-1-هگزانول (2 EH) در داخل خانه است، که حتی در غلظت های نسبتاً پایین نیز محرک است.

انتشار 2 EH با استفاده از چسب حاوی فتالات، هنگامی که فرش به کفی با محتوای آب بالا متصل شد، افزایش یافت.

استفاده از PVC (که حاوی نرم کننده DEHP است) به عنوان چسب فرش دیگر رایج نیست.

با این حال، DEHP که از منابع دیگر منشا می گیرد ممکن است در گرد و غبار فرش وجود داشته باشد.

جدا از نگرانی های شناخته شده میکروبی و خوردگی مرتبط با رطوبت، این موضوع بر اهمیت مسائل رطوبت در محیط ساخته شده تاکید می کند.

Q4: فرش چگونه بر میکروبیولوژی و حضور سایر عوامل بیولوژیکی در محیط داخلی تأثیر می گذارد؟
راه‌های اصلی که فرش‌ها از طریق آن‌ها بر میکروب‌شناسی داخلی تأثیر می‌گذارند عبارتند از: 1) تجمع میکروارگانیسم‌ها و محصولات میکروبی به عنوان بخشی از محیط گرد و غبار و 2) ایجاد محیطی که به طور بالقوه برای تکثیر بیولوژیکی مساعد است.

عوامل بیولوژیکی در گرد و غبار خانه می‌توانند جزء مهمی از مواجهه‌های مرتبط با ساختمان باشند که هم واکنش‌های محافظتی و هم مضر سلامتی ساکنان را برمی‌انگیزد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *