ملاس مخصوصاً برای رشد فرزندانمان مفید است، یک لیوان ملاس در هوای سرد می نوشند، برای سرماخوردگی مفید است. خاصیت خون سازی دارد.

می دانیم انرژی هست برای تنگی نفس خوب است اگر فلفل سیاه را در مقدار کمی ملاس بریزید و. نوشیدن آن سرفه را نیز برطرف می کند.

در وعده صبحانه هم خاصیت اشتها آوری دارد.» خانم ها توضیح دادند: با بیان اینکه تفاله انگور (کوفته) با افزودن بلغور به شیره انگور درست می شود، گفت:

مخلوط پارچه های تمیز بلغور و بلغور را با بریدن به شکل پاستیل جمع آوری می کنیم و زیر آفتاب می مانیم تا خشک شود. در ماه های زمستان با بیسکویت می خورند.»

فواید شیره انگور سنتی که یکی از مهم ترین ارزش های ساکنان نوشهیر است در شمارش خلاصه نمی شود. اگرچه در ماه های زمستان به ذهن ما خطور می کند، اما به نظر می رسد که ملاس در سفری که از قدیم الایام تا به امروز دارد، ارزشی را که شایسته آن است، پیدا نکرده است.

با این حال، به نظر می رسد ذکر مکرر ملاس توسط متخصصان پزشکی در سال های اخیر باعث افزایش علاقه به ملاس شده است.

فواید ملاس که انواع مختلفی مانند انگور، توت و خرما دارند نیز بسیار زیاد است. حاوی پروتئین، مواد معدنی، منیزیم، فسفر و آهن است.

علاوه بر این به دلیل توانایی در افزایش و تقویت مقاومت بدن و سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها محافظت می کند. کبد را تمیز می کند، عروق را باز می کند، فشار قبیله را متعادل می کند.

در مرحله بیماری، روند بهبودی را تسریع می کند. دارای خواص حمایتی در درمان اختلالات معده است. همچنین از جمله مزایای شناخته شده برای افزایش شیر مادر است.

خاصیت ضد التهابی دارد. سرفه را برطرف می کند و خلط آور است. در درمان زخم های دهان به نام برفک در بزرگسالان و کودکان بسیار موثر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *