شستشوی معکوس فیلتر تصفیه آب سرامیکی با معکوس کردن آب تمیز انجام می شود تا فیلتر شسته شود. نرخ های اعمال شده عموماً بالاتر از حداقل نرخ سیال شدن هستند یعنی سرعتی که در آن نیروهای پسا بر وزن دانه غلبه می کنند و بستر شروع به انبساط (سیال شدن) می کند [1].

این متاثر از ویژگی های رسانه، مانند اندازه و تراکم و بسته بندی تخت است. هرچه میزان تخلیه کمتر باشد، حداقل نرخ سیال شدن کمتر است [33].

Voidage به فضای آزاد درون بستر فیلتر اشاره دارد که برای نگهداری مواد جامد در دسترس است [34].

همچنین به فیلتر تصفیه آب تایوانی دلیل تأثیر ویسکوزیته آب، اثر دما قابل توجهی وجود دارد [6]. استفاده از نرخ مناسب شستشوی معکوس اساسی است، زیرا جریان سریع ممکن است منجر به از بین رفتن محیط و مصرف بیش از حد آب شود.

در واقع، مقدار متغیر آب تصفیه شده و فشار لازم باید تامین شود. مصرف آب معمولاً حدود 2.5 برابر حجم بستر است [5].

شستشوی ناکارآمد پیامد نرخ پایین شستشوی معکوس [6،33،35] همراه با تجمع لخته است، که می تواند منجر به گلوله های گل، جت، ترک یا انقباض در بستر شود [5].


استفاده از هوا و آب فیلتر تصفیه آب خانگی به طور همزمان معمول است که ثابت شده است که موثرترین روش برای شستشوی معکوس است، اگرچه استفاده از آبشستگی هوا نیاز به مراقبت خاصی دارد زیرا می تواند منجر به تغییراتی در ساختار فیلتر شود [33] و افزایش آن را افزایش می دهد. احتمال از دست دادن رسانه [19].

یک روش شستشوی معکوس توسط Ratnayaka و همکاران توضیح داده شده است.

[5] برای یک فیلتر شنی همگن بستر عمیق با هوا (3-4 دقیقه) و آب در جریان کافی برای رسیدن به سیال شدن (4-6 دقیقه)، که به عنوان یک عمل مناسب برای همه فیلترهای گرانشی سریع پیشنهاد می شود.

اگر فیلتر تصفیه آب یخچال چندرسانه ای تمیز می شوند، به سیال شدن کامل بستر در انتهای بک واش نیاز است، زیرا امکان لایه بندی مجدد مناسب را فراهم می کند.

در عمل، اختلاط در سطح مشترک در بیشتر موارد برای عمق 100-150 میلی متر اتفاق می افتد.

استدلال شده است که این اختلاط، با کاهش فضای خالی محیط درشت تر، کیفیت فیلتر را افزایش می دهد و منجر به توسعه افت هد بالاتر می شود [5].

با این حال، اختلاط نباید برای بیش از 20 درصد لایه [36] اتفاق بیفتد، یا منطقه ای با نفوذپذیری بسیار کم ممکن است با خطر گرفتگی تشکیل شود [37].

  • منابع:
    1. Filtration Process and Alternative Filter Media Material in Water Treatment
  • تبلیغات: 
  1. کالاهایی که فروش آن کلا دارای سود است
  2. روشهای جالب برای شاد زیستن در زندگی در یک دوره آموزشی رایگان!
  3. اقتصاد باورنکردنی پارچه در صنعت نساجی
  4. پزشکان اعلام کردند خوابیدن بیماری دیابت را درمان می کند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *