توت فرنگی ترکیبی از دو گونه توت فرنگی وحشی از خانواده Rosaceae (Rosaceae Juss.) است. ما معمولا آن را توت می دانیم.
این تا حدودی درست است، اگرچه گیاه شناسان این اصطلاح را به عنوان یک توت ظاهری، به طور دقیق تر، یک چند دانه، حاوی میوه های واقعی و کوچک (آجیل) که روی یک گل آبدار محدب قرار گرفته اند، مشخص می کنند.
هر کسی که زمان و حوصله کافی داشته باشد می تواند روی یک میوه نزدیک به 200 دانه بشمارد. توت فرنگی چندین نام رایج دارد، مانند آناناس توت فرنگی یا توت فرنگی وحشی.
محبوبیت و در دسترس بودن فصلی آن به این معنی بود که نام های گویش خود را نیز پیدا کرد. تاریخچه توت فرنگی به اوایل قرن هجدهم برمی گردد.
این میوه های آبدار با تلاقی دو نوع توت فرنگی وحشی – شیلیایی (Fragaria chiloensis) و ویرجینیایی (Fragaria virginiana) ایجاد شدند.
از نظر گیاه شناسی، این یک “توت فرنگی درجه یک” است. در ابتدا، به دلیل قیمت بالا، همه نمی توانستند آنها را بخرند.
در حال حاضر توت فرنگی به طور گسترده ای در دسترس است و فرض بر این است که نزدیک به 2000 نوع مختلف از این میوه ها وجود دارد که از نظر طعم، ظاهر (اندازه، شکل، رنگ) و بو متفاوت هستند.
کنجکاوی های توت فرنگی در گویش سیلسی، اینها پودزیمکی یا بودزیکی هستند. و رایج ترین نام آن یعنی توت فرنگی از کجا آمده است؟
این کلمه از کلمه “خرف” گرفته شده است که به معنای “خش خش، صدای ترک خفیف که هنگام شکستن برگ ها و میوه ها شنیده می شود” می آید.
این کلمه که قبلاً در قرن پانزدهم، مدتها پیش نوشته شده بود حدود 300 سال قبل از ورود اولین نهال توت فرنگی به کشور ما در ابتدا به گیاهان مختلف اشاره داشت.
توت فرنگی تنها میوه های شیرین معطر قلبی شکل نیستند. تعداد کمی از مصرف کنندگان می دانند که این گیاه دارای برگ های خوراکی است. آنها را می توان به صورت خام و پخته مصرف کرد.
علاقه مندان به گیاه شناسی و طب گیاهی دم کرده ای عالی و سرشار از آنتی اکسیدان ها را با افزودن میوه های رسیده تهیه می کنند.
اثر ضد اسهال دارد، به دلیل وجود تانن و آنتوسیانین، التهاب را تسکین می دهد. کمپوت (تزریق) این میوه ها، همانطور که در تحقیقات تأیید شده است، می تواند عملکرد و یکپارچگی اندوتلیال را بهبود بخشد، که به محافظت از سیستم گردش خون کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *