شلید برای بسیاری سوال شدع باشد که روغن کنجد چیست؟ ما در این مقاله به بررسی این مهم می پردازیم با ما همراه باشید.

روغن ارده کنجد ارگانیک یک روغن گیاهی خوراکی است که از دانه های کنجد (Sesamum indicum) به دست می آید. روغن کنجد در سالاد و روغن های پخت و پز، شورتنینگ و برخی مارگارین ها استفاده می شود. روغن کنجد یک ماده اصلی طعم دهنده در برخی از غذاهای چینی است.

روغن کنجد به دلیل وجود یک آنتی اکسیدان طبیعی، سزامول، به خوبی حفظ می شود و در برابر ترشیدگی مقاومت می کند. از نظر تجاری، روغن کنجد دو نوع است. یکی از انواع روغن کنجد مایعی به رنگ زرد کم رنگ است و دارای بوی خوش دانه و تا حدودی طعم آجیل است.

روغن کنجد سرشار از چربی های اشباع نشده چندگانه (PUFAs) است و پس از گلرنگ، سویا و روغن ذرت در رتبه چهارم قرار دارد. روغن کنجد برای استفاده به عنوان روغن سرخ کردنی، در لوازم آرایشی و تهیه غذا بسیار عالی است. نوع دیگر روغن کنجد کهربایی رنگ و معطر است که از دانه های کنجد فشرده و برشته تهیه می شود.

این ماده محبوب در آشپزی قومی به عنوان روغن پخت و پز استفاده نمی شود، زیرا طعم آن بسیار شدید است و به راحتی می سوزد. در عوض، روغن کنجد کهربایی رنگ به طور معمول به عنوان یک طعم دهنده در مراحل پایانی پخت و پز اضافه می شود.

روغن از دانه های کنجد با فشار مکانیکی استخراج می شود. دانه کنجد ممکن است به صورت سرد فشرده شود تا یک روغن سالاد معطر ایجاد کند یا با فشار گرم برای تولید محصول با درجه پایین تر. عملکرد روغن کنجد بسته به شرایط رشد و تنوع بذر از 50 درصد تا 57 درصد است.

روغن کنجد همچنین در رنگ‌ها، صابون‌ها، لوازم آرایشی، عطر، روغن‌های حمام، حشره‌کش‌ها و داروها (وسایل نقلیه برای دارورسانی) استفاده می‌شود. روغن های دانه خشخاش، پنبه دانه و روغن کلزا اغلب به روغن کنجد اضافه می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *