به گفته ابن یمین، ایرانیان باستان در نوشته های داریوش روی چرم از پوست حیواناتی مانند گاومیش، گاو و گوسفند برای نوشتن روی آن استفاده می کردند. بر اساس برخی از روایات، اوستا بیش از دوازده هزار قطعه پوست گاو نوشته شده است.

علاوه بر چرم مشهد، شهرهای تبریز و اصفهان نیز سهم بسزایی در تولید و صادرات چرم داشتند. اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال 1308 در تبریز ساخته شد و پس از آن کارخانه هایی در مشهد، تهران و اصفهان تأسیس شد. چرم مشهد یکی از قدمی ترین تولید کننده چرم در ایران میباشد که مورد استفاده همه قرار میگیرد

در سال 1267 اثری که امیرکبیر به نمایشگاه لندن فرستاد پوست بود. علاوه بر این، در این دوره صادرات چرم و چرم از اکثر شهرهای ایران به روسیه، عثمانی و هند رونق داشت.

علاوه بر چرم مشهد، شهرهای تبریز و اصفهان نیز سهم بسزایی در تولید و صادرات چرم داشتند. اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال 1308 در تبریز ساخته شد و پس از آن کارخانه هایی در مشهد، تهران و اصفهان تأسیس شد.

چرم با سطحی صاف در دو نوع نرم و خشک با ضخامت های مختلف بسیار مقاوم است. استفاده کننده آن در ساخت کفش و انواع کیف گاهی اوقات برای دوخت لباس و دستکش استفاده می شود.

چرم زیبا، قیمت مناسب و ماندگاری خوب. مانند پوست گاو، صاف و سبک است، بنابراین برای لباس و دستکش استفاده می شود. برای کیف های زنانه نیز از این نوع چرم استفاده می شود.

مقاومت بلتراز گوسفند کمتر از چرم است تا پوست گاو. تشخیص تمام چرم ها آسان تر است. با کاربرد خود باعث نرمی و خشکی صورت می شود. کاربرد آن در انواع کفش و کفش زنانه

از پوست بز و گوساله درست می‌شود که طی فرآیند خاصی سطح گوشت را مخملی می‌کند که بیشتر برای آستر داخل محصولات دیگر استفاده می‌شود.

چرم به نظر می رسد مانند یک حرکت تند و سریع است که از چرم گاو لمینت ضخیم ساخته شده است لمینت به سطح پایین تر و طبقه بندی شده است.

پوست از پوست گوساله ساخته شده و با لاک مخصوص پوشانده شده است تا درخشان به نظر برسد چرم مصنوعی از یک لایه پوشش داده شده بر روی سطح یک تور به دست آمد. بنابراین اگر چرم طبیعی نباشد، دو لایه است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *